CCBGFC logo
Home
Blog
Schedule
Awards
Sponsors
Board
Forms
Leaderboard
Rules
Photos
Links
Contact Us
 
FISH ON!


-*-
 
Thank you to our 2015 Sponsors
 
Please support our sponsors by clicking on the links below

CHAMPIONS CATEGORY

Club Champion (Boat with most points):

The Club Champion will receive the Cora & Tom Keeler Perpetual Trophy, A Kent Ullberg sculpture - "Flying Blue" located at Fox Yacht Sales

First:
Second:
Third:
Fox Yacht Sales
Island Construction
Port “A” Outfitters

Champion Angler (Angler with most total points)

The Champion Angler will receive the M.L. Walker II Perpetual Trophy, A Kent Ullberg Sculpture - "Grand Slam" located at American Bank, Port Aransas

First:
Second:
Third:
North Shore Boatworks
Texas Legends Billfish Tournament
Fulton Yacht Yard

Champion Non-billfish Angler (Angler with most total non-billfish points)

First:
Second:
Third:
Apple Dental Center
Hi-Tech Machine & Manufacturing
Pape Welding

Champion Lady Angler (Lady Angler with most total points)

First:
Second:
Texas Women Anglers Tournament
Cove Harbor Marina and Drystack

Champion Junior Angler (Junior Angler with most total points)

First:
Second:
Jordan, Hyden, Womble, & Culbreth
Gatewood Marine Services

Champion International Angler (Angler with most International points)

First:
Second:
Elite Diesel Service
Elite Diesel Service

BILLFISH CATEGORY

Blue Marlin

First: Woody’s Sportcenter
Second: DMR Services

White Marlin

First: G & S Marine Inc
Second: North Shore Boatworks

Sailfish

First: Island Boatworks
Second: J.W. and Pat Bones

Swordfish

First: Mako Contracting-Gabe Goodman
Second: Coastal Marine Electronics

NON-BILLFISH CATEGORY

Amberjack

First: Castaways Restaurant
Second: 4L Oilfield Services

Blackfin Tuna

First: John's Transmission and Engine Repair
Second: Cancun Grill & Cantina

Cobia/Ling

First: Billmore and Son Hardware & Tackle
Second: OPEN

Dolphin

First: Texas Women Angler Tournament
Second: Ashleigh Robertson, Realtor

King Mackerel

First: Deep Sea Headquarters
Second: OPEN

Red Snapper

First: Deep Sea Headquarters
Second: Deep Sea Headquarters

Wahoo

First: Fisherman's Wharf
Second: Hooked Up RV

Yellowfin

First:Bryan Richter Farmers Insurance
Second: Roy's Bait and Tackle

JUNIOR CATEGORY

Blue Marlin

First: Makaira Negro
Second: Star Orthodontics

White Marlin

First: Virginia's Seafood
Second: Star Orthodontics

Sailfish

First: Gerloff Company Inc.
Second: Frank and Tammy Rios

Amberjack

First:Gerloff Company Inc.
Second: Island Moorings

Cobia/Ling

First: A & G Boat Detail
Second: OPEN

Blackfin Tuna

First: Whitten Real Estate
Second: Norman Howard/Daniel Garza

Dolphin

First: NorthShore Boatworks
Second: San Juan Restaurant

King Mackerel

First: Island Moorings
Second: B.O.A.T. Services -James and Vicky Chapler

Red Snapper

First: Gerloff Company Inc.
Second: Charles Robertson, D.D.S.

Wahoo

First: BELCO
Second: The Back Porch

Yellowfin Tuna

First: BELCO
Second: OPEN

TOP FIVE BOATS

1:
2:
3:
4:
5:
Black Marlin Energy Services LLC
Dan A. Hughes Company L.P.
Dan A. Hughes Company L.P.
CCBGFC
CCBGFC

TOP THREE NON-BILLFISH

1.
2.
3.
Dan Allen Hughes
American Bank
Tow Boat U.S.
[an error occurred while processing this directive]